Certifikace ÖLMB - rozdíl mezi přírodní a BIO kosmetikou

13071702_1687807194814104_389565477480506630_oVíte, jaký je rozdíl mezi přírodní a BIO kosmetikou?

V současné době existuje celá řada pečetí pro kosmetiku, jako např – přírodní, organická, BIO atd. Pro spotřebitele je tudíž obtížné mezi nimi porovnat velmi odlišné požadavky. Aby se omezilo od rádoby „ekologických“ produktů, spojilo se mnoho výrobců a stanovili si pravidla pro přírodní a BIO kosmetiku, které jsou označeny odpovídající pečetí.

 

 

 

Rozdíl mezi těmito pojmy je jednoduchý. V případě přírodní kosmetiky, pocházejí suroviny z přírodních, avšak nekontrolovaných zdrojů. Naopak BIO-kosmetika čerpá suroviny z kontrolovaných, ekologických zemědělství, poskytující informace o podílu a kvality použitých surovin.

Pro běžné přírodní kosmetické účely není třeba předpisů EU, kterými se naopak výrobci BIO-kosmetiky musí striktně řídit.

Aby podniky vyrábějící BIO kosmetiku ochránili spotřebitele před mýlkou v BIO a přírodní kosmetice, ustanovilo rakouské Spolkové ministerstvo zdravotnictví svým výnosem z 24. 11. 2010 (rakouský seznam schválených potravin, ve zkratce ÖLMB, kodexová kapitola A8, BIO kosmetika) přísná kritéria pro složení a výrobu BIO kosmetiky.

Rakousko přebírá vytvořením tohoto právního rámce průkopnickou roli v Evropské unii. V mezinárodním srovnání jsou ustanovení v tomto kodexu mimořádně přísná a přesahují normy evropské unie u BIO kosmetiky. Tímto zaručují předpisy ÖLMB spotřebitelům nejvyšší kvalitu. U kodexové kapitoly A8, BIO kosmetika se tedy jedná o jedinou certifikaci v Evropě, která je založena na právním rámci. Předpisy pro BIO kosmetiku v ÖLMB můžete najít v kodexové kapitole A8, zemědělské produkty z ekologicky kontrolovaného zemědělství, odstavec 6 „BIO kosmetika“.

Kromě obecných požadavků pro přírodní kosmetiku, platí pro BIO-kosmetiku tyto pravidla:

  • nejméně 95% surovin musí pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství
  • musí být přítomno minimální procento konečného produktu (např. 90% oleje, 30% emulze, aj.)
  • nesmí obsahovat konzervační látky, jako jsou například parabeny, minerální složky ropy, jako jsou silikony / parafíny nebo geneticky modifikované suroviny, UV filtry.
  • BIO statut je kontrolován stanicí BIO kontroly, certifikován a tato certifikace musí být obnovována. Jsou přitom kontrolovány receptury, suroviny, ale také jejich zpracování při tzv. neohlášených kontrolách.
  • musí obsahovat popis s kontrolní pečetí a číslem s nutným odkazem na ÖLMB

13071702_1687807194814104_389565477480506630_o

Veškeré produkty mysalifree, mají BIO certifikát podle nejpřísnějších směrnic rakouského potravinového seznamu ÖLMB, SLK AT-BIO-501, Codex A8 Bio-kosmetiky z kontrolovaného ekologického zemědělství.

Všechny výrobky mysalifree nesou SLK Bioprüfsiegel, pro certifikované BIO kosmetiky. SLK GesmbH je nezávislý certifikační orgán, který působí na mezinárodním trhu v souladu se zásadami Evropské normy pro certifikační orgány (EN 45011) a je pod dohledem státu.

Pro firmu sídlící v Rakousku, vyrábějící hypoalergenní kosmetiku mysalifree, bylo cílem vyhovět nárokům ÖLMB. Kladete důraz na pečeť? Na co si dáváte pozor při výběru kosmetiky? Napište nám, Vaše mysalifree.

SLK-Bio-zertifiziert Kopie