Test balzámů na rty

lippenpflege-test_s_170222-stiftung-warentest_1280x600-640x300Používáte pravidelně balzám na rty? „Zadržte“, doporučuje nyní Stiftung Warentest (nejznámější nezisková německá organizace pro testování výrobků). Našla v nich totiž kritické ropné báze. Jedná se napříkla o značky Labello, Blistex, nebo Bebe.  

 Odkaz na článek


 

Stifug Warentest našla ve výrobcích pro péči o rty škodlivé látky, jako jsou nasycené, aromatické nebo syntetické uhlovodíky. Látky obsažené v produktech pro péči o rty vstupují skrz ústa přímo do těla. Kdo tedy používá pravidelně balzám na rty, nebo podobné přípravky, spolkne takřka v odhadu kolem 20 gramů těchto výrobků ročně – tudíž nevyhnutelně konzumuje tyto znečišťující látky, které přípravky obsahují. 

Mezi znečišťující látky, které byly v testu nalezeny, patří – aromatické uhlovodíky (MOSH) u nichž existuje podezření, že jsou karcinogenní a jsou považovány za „genotoxické karcinogeny“. Proto by neměly být zahrnuty v potravinách. Dále jsou to syntetické uhlovodíky (POSH) - parafínové vosky, které se mohou až v alarmujícím množství hromadit v ledvinách, játrech, či způsobovat ucpání pórů, aniž by se z našeho těla přirozeně uvolňovaly.

Ropné složky v produktech pro péči o rty

Z testů vyplývá, že suroviny ropného původu obsahují zejména výrobky pro péči o rty. Tyto materiály jsou samozřejmě levnější než rostlinné tuky, a proto jsou často používány v průmyslové výrobě. Podle testů obsahují znečišťující látky velmi známé značky produktů, jako je například Labello, Blistex nebo Bebe.

Již v listopadu roku 2015 byly časopisem „Markt“ zveřejněny laboratorní výsledky těchto škodlivých látek (viz: karcinogeny v balzámech na rty). Výrobcům to ovšem stále nevadí a své karcinogenní balzámy na rty prodávají dále.

Vzdát se výrobků pro péči o rty?

Bohužel některé výrobky pro péči o rty obsahují škodlivé látky i bez přísad na bázi ropy.

V balzámu na rty firmy Nutricit La Roche-Posay a Aqualia Thermal od Vichy našla Stifung Warentest kritické POSH. Jedná se o syntetické uhlovodíky, které jsou velmi podobné MOSH hromadící se v těle. Oba produkty pocházejí z lékáren.

Přírodní kosmetické přípravky nevyžadují olej, avšak u zkoušky balzámu na rty Bee Natural z granátového jablka, byly nalezeny stopy MOSH, pravděpodobně kontaminací v průběhu výrobního procesu.

Stiftung Warentest na základě svých testů doporučuje v březnovém čísle upustit od údajných výrobků pro péči o rty. Nejedná se v žádném případě o všechny produkty tohoto typu. 15 produktů z 35 kontrolovaných, jsou organizaci doporučovány. Mezi ně patří i výrobky z levnějších variant těchto balzámu a téměř všechny testované přírodní kosmetické přípravky.

Při výrobě našeho balzámu na rty, se pečlivě vyhýbáme všem alergenům, látkám a všem diskutabilním přísadám, které jsou jako alergeny podezřelé a používáme pouze rostlinné suroviny, které neobsahují žádné syntetické konzervanty, barviva, parfemaci ani látky na bázi minerálních olejů vyráběných z ropných produktů.

Veškeré produkty mysalifree, mají BIO certifikát podle nejpřísnějších směrnic rakouského potravinového seznamu ÖLMB, Codex A8 Bio-kosmetiky z kontrolovaného ekologického zemědělství. Žádný z produktů mysalifree, nepodléhá testům na zvířatech.

Výsledky testů jsou již na stránce www.test.de k dispozici.

Zdroj:https://utopia.de/test-lippenpflegemittel-kritische-substanzen-gefunden-44417/